Stock management

Stock management by the bag and by the unit

Your supplier invoices you a 25 kg bag at $22.00. You copy those two figures across, the stock management software gives the price per kilo: $0.88. Nobody touches a calculator.

Get notified at launch See "5 cans + 15 L"
The four fields of a sheet

The container and what it holds

In most inventory software, you have to pick a unit from a list, then divide by hand. Here you copy the supplier's invoice across. The divisions all happen on their own.

A 25 kg bag of rice paid $22.00: COMZA gets $0.88 per kilo out of it, and after a 3 kg counter sale shows 24 bags plus 22 kilos WHAT YOU ENTER 25 kg A bag of rice 22,00 $ WHAT COMZA WORKS OUT $22.00 ÷ 25 kg $0.88 / kg Selling price per kilo, ready to use never typed by hand Quantity in stock: a number. 25 bags. No unit to pick from a list. YOU SELL 3 KG 22 kg The opened bag 24 bags + 22 kg not "622 units"
Field 1

The container

What the truck drops on the pavement: a bag, a carton, a drum, a pallet, a lot of 50 workshop gaskets. Keep the word your team already uses.

Field 2

What it holds

25 kg, 20 litres, 6 bottles, 48 bars of soap. A weight, a volume or a number: it is printed on the label, you copy it across.

Field 3

The quantity in stock

You count the bags on the floor, you type 25. No unit list opens to ask you for something else.

Field 4

The price of the container

$22.00 a bag, to the cent on the invoice. The price per kilo writes itself underneath while you type.

The calculation, on five invoice lines

You type the left column, the right one writes itself

A comma in the wrong place in a unit price typed by hand, and nobody notices before the January stocktake. That field does not exist here.

✓The bag goes from $22.00 to $24.50 in November: you correct one figure, the price per kilo follows on every sheet.
✓The line "each of" only appears for things you count: a carton of 6 bottles each of 1 L. Not on a bag of rice.
✓Purchase price and selling price side by side: you raise the kilo from $1.10 to $1.20 and you see the margin move before approving.
What you buyPrice paidCOMZA works out
A 25 kg bag of rice22,00 $$0.88 / kg
A carton of 6 bottles of oil,
each of 1 L
9,60 $$1.60 / bottle
A 20 L can of paint46,00 $$2.30 / L
A pallet of 120 cartons of milk,
each of 1 L
96,00 $$0.80 / carton
A lot of 50 spare gaskets18,50 $$0.37 / gasket
✕

Two fields you will never see: the unit drop-down list and the "unit price" box. The two places where stock goes wrong without anyone noticing.

Selling by the unit

The bag is open, and stock stays readable

A customer asks for 3 kg of rice at 10:40. You open a bag, you weigh, you take the money. The retail sale then fits on two lines: the closed bags, then the opened bag.

"24 bags + 22 kg", not "622 units"

You had 25 bags of 25 kg, you sell 3 kg. Elsewhere the screen shows 622. The sum is right, but nobody is going to count 622 of anything at the back of the stockroom.

COMZA writes what you would see by pushing the door open: twenty-four closed bags, one open bag, twenty-two kilos in it.

✓One container only is open at a time. The next one is started only when the one before is empty.
✓At stocktake, you count the closed bags and you put the open bag on the scales. Two minutes per item.
✓The same item sells by the whole bag and by the kilo at the same time: the price follows.
✓What has no stockroom is followed in the same place: an hour of labour at $7.50, a session, a monthly subscription. No quantity goes down.
The rice sheet, right now
Closed bags24
Open bag, left22 kg
Price per kilo, worked out0,88 $
Price of the whole bag22,00 $
Alert threshold4 bags

Last out: 3 kg sold at the counter at 11:26, by Ahmed K. The open bag keeps its batch number.

The comparison

The same stock, written by two programs

Same goods, same real quantity in the stockroom. Which of the last two columns are you going to check the shelf with?

The goods What you sold What another program shows What COMZA shows
Rice by the bag
25 bags of 25 kg
3 kg at the counter 622 units 24 bags + 22 kg
Oil by the carton
8 cartons of 6 bottles of 1 L
2 bottles 46 units 7 cartons + 4 bottles
Paint by the can
6 cans of 20 L
5 L for a site 115 units 5 cans + 15 L
Milk by the pallet
4 pallets of 120 cartons
30 cartons to a retailer 450 units 3 pallets + 90 cartons
Gaskets by the lot
10 lots of 50 gaskets
12 gaskets fitted on repairs 488 units 9 lots + 38 gaskets

COMZA knows the total number too: it uses it for the reports and the stock value. It does not show it in your place.

Into the stockroom

Goods received: twenty cartons, ten minutes

The driver is waiting for his signature, the cartons are on the pavement. You run the barcode reader standing up, carton after carton, and stock goes up as you move along.

You scan, you type the number

One pass of the reader on the carton, then the number received: 25 bags. The note says 25 and you only count 23? Type 23. The 2-bag gap stays written, with the date, for the claim.

The purchase price is recorded

$22.00 a bag, with the date and the supplier. That bag cost $19.50 eight months ago. Your margin per kilo updates.

An item you do not know

You scan a product you have never sold. The sheet arrives filled in: name, brand, container, contents. One field is left for you to set, your selling price.

The shared catalog

A product described once serves everyone who scans it after

The first shop to describe a retail product feeds a common catalog. The one that scans the same barcode six months later gets the four fields already filled in.

Read the privacy page
What the shared catalog holds
✓The barcode and the manufacturer's references
✓The product name and its brand
✓The usual container and what it holds: 25 kg bag, carton of 6 bottles of 1 L
✓The product family, to file it in the right place
What it never holds
✕No prices. Neither purchase nor sale. Nobody sees what you pay or what you charge.
✕No stock. Neither your quantities, nor anyone else's.
✕No customers, no suppliers. Your address books do not leave your place.
✕No sales. Neither what you sell, nor how much, nor when.

The catalog carries only what is printed on the packaging. Nothing that makes your business goes into it.

The barcode

Scan on the way in, scan on the way out

A $25 barcode reader types thirteen digits without a mistake, three times faster than you. Any USB or Bluetooth model works, with no driver to install.

On the way in

You scan, stock goes up. Two items differing only in the last digit no longer get mixed up.

On the way out

You scan at the register and stock goes down. You also scan what leaves without being sold: two broken bottles, a sample, eight bags sent to the other shop.

Without a reader too

Bulk, workshop parts, an hour of labour, a subscription: none of that carries a barcode. Type three letters, or use the phone camera.

Several references, one single item

The manufacturer calls it one thing, your supplier another, and you another again

Three names for the same item, three sheets created on a busy day, and your 24 bags read in three pieces. Here one sheet carries as many references as needed.

✓The manufacturer's reference, the one printed on the packaging.
✓The supplier's reference, and one per supplier if you have three.
✓The barcode, or several when the packaging changed during the year.
✓Your own internal reference, the one your team uses: "rice 25".
✓Search accepts all five. You type what you remember.
One sheet, five ways to find it
Barcode6112004500128
ManufacturerRZ-25-BLC
Supplier A88421
Supplier BRIZ/SAC/25
Yoursrice 25

One single stock behind those five references: 24 bags + 22 kg. Not three sheets contradicting each other.

What goes out without being sold

Losses, expiry, theft: $84.00 this month, line by line

The gap between the screen and the stockroom is often called "I do not know". Behind it are five very ordinary reasons, entered in ten seconds from a phone.

Breakage

Two bottles dropped on the shelf. The seller writes them off with the reason "breakage" and his name.

Expiry

Six yoghurts past their date pulled from the shelf. The alert had gone out thirty days earlier.

Theft

Found at stocktake or on the spot. Writing it down is how you know whether it is three items a year or a week.

Internal use

The team's coffee, the packing bags, the gasket fitted on your own van. Those go out as expenses.

Sample

A bottle left with a customer on the round, attached to his name. In January, you will know what the round cost.

Every write-off carries a reason and a person

To take something out, you have to say why, under your own name. None of the five reasons gets mixed with a sale in the reports.

Losses come off the margin at the real purchase price. A month at $4,106 instead of $4,190 is explained in two lines: $31.20 of breakage, $24.80 of expiry.

The month's write-offs
Breakage31,20 $
Expiry24,80 $
Theft found9,40 $
Internal use12,60 $
Samples6,00 $
Taken off the margin84,00 $

At the purchase price, never at the selling price: a broken bottle costs you what you paid for it.

Batches, dates and locations

The batch nearest to expiry goes out first

A bag received in March and a bag received in September have neither the same age nor the same purchase price. COMZA follows each batch apart, with its date and its place in the stockroom.

The oldest goes first

At the sale, COMZA offers the batch whose expiry date is nearest. The seller has nothing to decide. If he takes another, his choice stays written.

The alert goes out before the date

You set the lead time: thirty days for a tin, seven for a fresh product, six months for a medicine. The alert comes in time to shift the batch.

Where it is kept

Back stockroom, aisle 3, cold room, workshop bench, second shop. The seller looking for it knows where to go without crossing the shop twice.

Between two points of sale

A transfer leaves a trace on both sides

The central shop is short of rice, the harbour one has too much. Eight bags are moved. Elsewhere, that movement is written nowhere and both stocks go wrong the same day.

✓Asked for on one side, confirmed on arrival on the other. In between, the goods are "on the way" and sellable nowhere.
✓Batches travel with their date and their purchase price. A March bag stays a March bag.
✓Each point of sale keeps its own figures: stock, sales, register. The owner sees them separate and added up.
✓Who asked, who confirmed, at what time. A bag that does not arrive is seen the next day.
See the 18 trades Read the stock reports
The three batches of rice in the stockroom
Batch 2411-ABack stockroom · $19.50 a bag 6 bagsto shift
Batch 2502-CAisle 3 · $21.00 a bag 10 bags+ 22 kg open
Batch 2509-FBack stockroom · $22.00 a bag 8 bagsreceived on the 12th
Transfer on the wayTo the central shop 8 bags

Batch 2411-A goes first, and its lower purchase price reads in the margin on those six bags. The bags on the way are sellable nowhere.

Threshold alerts

Warned four days before running out

A customer who comes for a can and cannot find it crosses the street, and sometimes he stays there. A threshold set at 4 bags leaves you time to order.

Set per item

A threshold in containers

"Warn me at 4 bags." You order bags, not 100 kg. COMZA suggests a figure per item from your sales over the last three months.

On the home screen

A short list, once a day

Items that have dropped below threshold come to the top of the manager's screen. Twelve lines in the morning, read in two minutes, instead of a notification every ten minutes.

On the phone

And by message, if you want

A summary once a day or once a week, at the hour you choose. You order on Tuesdays? The list arrives Tuesday at seven.

What sleeps

The reverse alert, too

COMZA flags the items that have not moved in three months and what they tie up: $1,240 at the back of the stockroom, that nobody ever talks about.

The work carries on when the connection drops. Sales, write-offs and deliveries are recorded on the device, then go up as soon as the network is back. A three-hour outage does not close the shop.

See the whole product

Enter the price of the bag. COMZA handles the kilo.

The free plan covers 2 people, 1 location, 50 products and 20 invoices a month, with no end date. 14 days free on every plan.

Get notified at launch Compare the plans
A question before you decide? Write to us. A real person answers within one working day.
Email us Read the FAQ